گواهی مادرشدن

جنبش جوانان 6 آوریل

این جنبش در سال 2008 با استفاده از فیس بوک توسط گروهی از جوانان مصری بنیان گذاشته شد که به حمایت از کارگران اعتصابی خواستار اعتصاب سراسری مصر در ششم آوریل آن سال شدند.

اعضای این جنبش اکثرا جوانان تحصیلکرده مصری اند که از طریق فیس بوک، تویتر و فلیکر در برگزاری همایش های دمکراسی خواهی نقش مهمی بازی کرده اند.

جنبش 6 آوریل از شهروندان مصری خواسته است که تا تحقق خواسته‌های خود به راهپیمایی‌های اعتراض آمیز علیه دولت حسنی مبارک ادامه دهند

جمعیت ملی تغییر
محمد البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت به مصر سازمانی متشکل از چندین گروه مخالف دولت تحت نام جمعیت ملی تغییر تشکیل داد.

رهبران احزاب سیاسی لیبرال از جمله الغد و جبهه دمکراتیک در کنار اسلام گرایان اخوان المسلمین و هم چنین سیاستمداران قدیمی، روشنفکران و اعضای برجسته جریان ها و احزاب مخالف دولت مصر از جمله جنبش دموکراتیک تغییر، همگی زیر چتر این جنبش گرد آمده اند.

اخوان المسلمین
اخوان المسلمین با وجود آنکه از سوی دولت مصر غیرقانونی اعلام شده است بزرگترین و سازمان یافته ترین جنبش مخالف دولت مصر است.

این گروه توانست در سال 2005 یک پنجم کرسی های پارلمانی را در انتخابات عمومی مصر به خود اختصاص دهد.

اعضای اخوان المسلمین به عنوان کاندیداهای مستقل در این انتخابات شرکت کرده بودند. اما در دور اول انتخابات پارلمانی مصر در سال 2010 اخوان المسلمین کرسی های خود را ازدست داد و دور دوم انتخابات را تحریم کرد.

اخوان المسلمین تظاهرات اعتراض آمیز بسیاری را سازمان داده است از جمله تظاهرات علیه اسرائیل و جنگ عراق، گرچه همواره سعی داشته است که از چالش مستقیم با دولت مصر پرهیز کند.

حزب الوفد
الوفد یک حزب سیاسی قدیمی مصر است که در بین مردم از محبوبیت زیادی برخوردار نیست.

حزب الوفد قبلا حزب اصلی مخالف دولت مصر در پارلمان این کشور بود ولی سال گذشته دور دوم انتخابات را تحریم کرد.

سید البداوی رهبر حزب الوفد بارها متهم شده است که با وجود نزدیکی زیاد به دولت مصر، چنین وانمود می کند که الوفد یک حزب سکولار مخالف دولت است.

حزب الغد
ایمن نور بنیانگذار حزب لیبرال الغد (یا "فردا") مدت سه سال در مصر زندانی بود. گفته می شود که اتهامات ایمن نور ساختگی بوده و به دلیل نزدیک بودن آرای او به حسنی مبارک در انتخابات ریاست جمهوری قبلی مصر بر او وارد آمده است .

ایمن نور در فوریه سال 2009 از زندان آزاد شد و از آن زمان تاکنون در تمام تظاهرات ضد دولتی شرکت داشته است. حزب الغد به جمعیت ملی تغییر محمد البرادعی پیوسته است

/ 33 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسافر

سلام خوبی؟ با یه پست جدید منتظرتون هستم .

سعید

واقعا نباید برده بود مردم مصر حقشونو گرفت ما هم..........[افسوس]

m.m

سلام. امیدوارم حال مهربان جان خوبه خوب شده باشه. درمورد سوالت باید بگم که یه مادر خوب هیچ وقت آدم بدی نمیشه.... راستی آپم بیا منتظرم.

مرتضی

البته من فکر می کنم ....... شاید، نه قطعا ........ ولی یه مادر همیشه یه مادره!!!!!! خوب و بد نداره!!!!!![متفکر]

مرتضی

که این دلیل یه مادر درست و حسابی شدن باشه!!!!!!!!

امین ( جان آزاد )

سلام تقدیم به تو مادر شایسته: گویند مرا چو زاد مادر پستان به دهن گرفتن آموخت شبها بر گاهوراه ی من بیدار نشست و خفتن آموخت دستم بگرفت و پا به پا برد تا شیوه ی راه رفتن آموخت یک حرف و دو حرف بر زبانم الفاظ نهاد و گفتن آموخت لبخند نهاد بر لب من بر غنچه گل شکفتن آموخت پس هستی من ز هستی اوست تا هستم و هست دارمش دوست هنوز هم زیبا می نویسی و خوشحالم از اینکه هنوز می نویسی برات آرزوی موفقیت می کنم

مرتضی

سلام ایشالا حال مهربان خانوم زود تر خوب بشه [گل] مهر تو پاكترين معني عشق [گل]

امیرثابتقدم

سلام . بخوانید. " بنازم به این منطق. وبه دوستان هم بگویید که بخوانند.

مهربون

سلام. مامانا که هیچ وقت بد نمیشن[لبخند]

عادل

این مطلب هم زیبا بود(مهم نیست کجای دنیا وکجای تاریخ و حتی چه مردمی برای آزادی خودشان ونسل های بعد فریاد آزادیخواهی سر داده اند مهم آن است که مردی حق خود را شناختند .))) باز هم روح اندیشه شریعتی میگه...... برای حسینی گریه میکنن که خود ازادانه زیست... موفق باشید